16. 5. - 30. 6. 2018 / Multicentrum 

Autorská výstava fotografa Miloša Fiľu.  

Miloš Fiľa (1975) sa fotografovaniu venuje od svojich 25 rokov. Je dlhoročným členom  Fotografického klubu Spiš pri Spišskom osvetovom stredisku v Spišskej Novej Vsi. Aktívne sa zúčastňuje klubového života, plenérov a prispieva do klubových i mimoklubových výstav a súťaží. Venuje sa fotografovaniu športu, architektúry, ľudí, krajiny, života v meste Spišská Nová Ves a reprodukčnej fotografii. Jeho fotografie môžete nájsť v publikáciách, časopisoch a periodikách. 

Hlavnou myšlienkou výstavy „V MODROM“ je zobrazenie súčasnosti (architektúra, krajina,...) historickou fotografickou technikou tlače.

Modrotlač (kyanotypia) je historická technika priameho kopírovacieho procesu založená na citlivosti železitých solí na svetlo. Bola objavená Johnom Herschelom v roku 1842. Výsledkom je obraz intenzívnej modrej farby tvorený vzniknutými zlúčeninami modrej farby. Intenzita modrých odtieňov závisí od použitého postupu a druhu papiera. Fotografie vytvorené touto technikou sa zvyknú aj tónovať, čím sa modré odtiene zmenia na hnedomodré, hnedočervené, hnedočierne až čierne v závislosti od použitého tónovača.

Obrazy tvorené touto technikou sú veľmi trvanlivé. Dokonca trvanlivejšie než bežné fotografie,  takže majú šancu prežiť nielen nás, ale i našich potomkov. Fotografie vyhotovené touto historickou fotografickou technikou tlače majú mimoriadnu umeleckú hodnotu a cenu, keďže každá z nich je jedinečným a neopakovateľným originálom.

Vernisáž: 15. 5. 2018 o 16:00 hod. Vstup voľný. 

Reportáž TV Reduty » »

Otvorené: pondelok - piatok 9:00 - 15:00 hod.

Vstupné:

  • dospelí 2 €
  • zľavnené vstupné (žiaci, študenti, dôchodcovia) 1 €
  • deti do 6 rokov a dôchodcovia nad 70 rokov - zdarma
  • prvá nedeľa v mesiaci 10:00 - 17:00 hod. - zdarma

Kontakt: 
Multifunkčné banícke a energetické centrum, Nábrežie Hornádu 14, Spišská Nová Ves
Tel.: 053/ 429 7546, e-mail: dana.rosova@gmail.com