17. 10. - 17. 11. 2018 / Radničné námestie 

Projekt Spišského osvetového strediska v Spišskej Novej Vsi – weKLADY prepojí výtvarné umenie s obchodnými priestormi a vytvorí rôzne obrazy, ktoré budú akýmsi abstraktným odrazom presklených výkladov do ulice. Obchodné výklady na Letnej a Zimnej ulici hlavného námestia v Spišskej Novej Vsi sa na istý čas zmenia na galériu a dajú priestor pre tvorbu v netradičnom priestore v spolupráci s mladými slovenskými umelcami - Paulína Halasová, Peter Mezei, František Ďuriančik, Peter Decheť a Zuzana Antalová. Ich originálne diela sa vystavia v konkrétnych výkladoch a vznikne tak tzv. weKLADY post-gallery.

„V projekte weKLADY ide o konfrontáciu študentov a už vyštudovaných umelcov na urbanizmus v našom meste. Maľovanie v rôznych prevádzkach tohto mesta z interiérov má byť výzvou pre umelcov na čo najrozmanitejšie formálne stvárnenie videného. Cieľom tohto plenéru ma byť priblíženie súčasnej maľby ľuďom, ktorí nemajú dostatok času chodiť do galérii. Nenúteným spôsobom upraviť názor na možno nie celkom chápané univerzum mladých výtvarníkov. Výstavným priestorom sa tak stáva celé námestie, kde sa môžu pohybovať a objavovať diela vo výkladných skriniach prevádzok,“približuje kurátor výstavy a spoluautor projektu Martin Kacvinský.

Projekt weKlady odštartuje vernisáž výstavy weKLADY post-gallery v stredu 17. októbra 2018 o 19:00 v Kaviarni Elara v Spišskej Novej Vsi, za prítomnosti zúčastnených umelcov a so zaujímavým hudobným sprievodným programom, v ktorom sa predstaví viac-žánrový projekt ARS club speváčky a klávesistky Barbory Opielovej a rapera Taupo Braf.

Výstava potrvá v termíne od 17. 10. do 17. 11. 2018 v týchto výkladoch námestia v Spišskej Novej Vsi: eLAara kaviareň, Fusion restaurant, Finestra al Italia, JV Muzika – hudobné nástroje, Cafe-Shop Cornella, Konex Elektro, Dufo bistro, Výdajňa zdravotníckych pomôcok, Bicykle Schwabik a GaPer Kreatívna galantéria. Projekt je podporený z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia.

Reportáž TV Reduty » »

Kompletné informácie a mapku pouličnej výkladovej výstavy si môžete pozrieť tu: www.osvetasnv.sk/weklady